Prijateljica, fotograf, zamolila me je da za njenu knjigu fotografija o Žeželjevom – Varadinskom mostu napišem predgovor.
Pogledao sam knjigu i shvatio da ne mogu napisati predgovor.
Napisao sam i obrazloženje zašto to ne mogu uraditi, a dobio sam odgovor:
“Upravo to mi je trebalo. Hvala ti”.
A lepo sam joj rekao:
“Kada sam prvi put došao u Novi Sad, imao sam dvadesetak godina. Hteo
sam na Petrovaradinsku tvrdjavu, a niko nije znao da mi objasni kako da
do nje dodjem… peške. Svi su znali samo varijantu autom, taksijem…
sam na Petrovaradinsku tvrdjavu, a niko nije znao da mi objasni kako da
do nje dodjem… peške. Svi su znali samo varijantu autom, taksijem…
je zauvek ostao u sećanju.
Ne, ništa se nije dogodilo. Mnoge mostove
sam prelazio tako, peške, ali samo ovaj pamtim u detalje… boje,
mirise. zvuke tog ranog jutra.
sam prelazio tako, peške, ali samo ovaj pamtim u detalje… boje,
mirise. zvuke tog ranog jutra.
Jedini put kada sam zaplakao tokom
bombardovanja je bilo kad su srušili taj most. Zašto… ne znam. A bilo je
bombardovanja i sa težim posledicama, poginulom decom…
Šta je imao taj most i zašto svaka pomisao
na Novi Sad u meni budi sliku zelenog metala, nešto slično prvim dvema
fotografijama u knjizi, to nikad nisam uspeo da dokučim.
Valjda zato ne mogu mirno da gledam ove vaše fotografije, a onda ne mogu mirno ni da analiziram.
Možda bih pravio neki drugačiji raspored slika. Možda bih uz prvi tekst o Olegu stavio i sliku sa tablom koja ima njegovo ime kao i sve ono što se odnosi na tu noć i čoveka čija je duša nestala sa dušom mosta i delovima naših duša… I te fotografije skulptura na mostu su sjajne…
I taj bilbord u dnu na kome piše SloboDa i sledeća slika na kome je ta i takva sloboda brižljivo “odrana”, izgrebana, oljuštena poput kraste na velikoj rani.”

No comments:
Post a Comment